احتیاج کشور به سرمایه گذاری 700 تا 1000 هزار میلیاردی در سال

به گزارش وبلاگ کت جادویی، وزیر اقتصاد گفت: کشور برای تحقق جهش فراوری، حداقل 700 تا 1000 هزار میلیارد تومان در سال احتیاج به سرمایه گذاری دارد.

احتیاج کشور به سرمایه گذاری 700 تا 1000 هزار میلیاردی در سال

به گزارش خبرگزاری وبلاگ کت جادویی ، فرهاد دژپسند طی سخنانی در دویست وچهل و پنجمین نشست هیات سرمایه گذاری خارجی، بر لزوم معین ضمانت ها و مشوق های لازم برای سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور را تاکید نمود. وی با اشاره به جلب 3.8 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در قالب پروژه های مصوب هیات سرمایه گذاری خارجی طی شش ماه اول سال 1399، عملکرد همکاران سازمان سرمایه گذاری و یاری های اقتصادی و فنی ایران و اعضای هیات سرمایه گذاری خارجی در این خصوص را با توجه به محدودیت ها و تنگناهای موجود، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر ارزیابی کرد.

دژپسند با اشاره به اینکه جذب سرمایه خارجی به مراتب بهتر از دریافت وام است، تاکید نمود: سرمایه گذاری خارجی به معنای دریچه ورود فنآوری، ایجاد اشتغال و افزایش فراوری است، لذا دستگاه های اجرایی باید نهایت کوشش خود را بکار گیرند تا جلب سرمایه گذاری خارجی را به جذب تبدیل نمایند.

وزیر اقتصاد گفت: یکی دیگر از مزایای جذب سرمایه گذاری خارجی این است که با پذیرش یک سرمایه، عملا فرد سرمایه گذار تبدیل به سفیر و حافظ منافع ما در کشور فرستنده سرمایه می گردد، زیرا مطالبه او از دولت خود این خواهد بود که از اتخاذ تصمیماتی که سرمایه وی در ایران را به خطر بیاندازد خودداری کند و به این شکل، به استحکام روابط دو کشور نیز یاری می نماید.

دژپسند توضیح داد: یکی از راه های جذب سرمایه گذاری خارجی، برطرف مسائل و تسهیل رویه ها برای سرمایه گذاران داخلی است. وزیر اقتصاد در ادامه با اعلام اینکه اخیرا، طرحی از سوی وزارت اقتصاد برای تسهیل و تسریع در جلب سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور به هیات دولت ارائه شده است، گفت: بر اساس این طرح، امتیازات، مشوق ها و تضامینی برای این دسته از سرمایه گذاران در نظر گرفته می گردد که از جمله این تضامین، تصویب امتیازات مذکور در قالب قانون توسط مجلس شورای اسلامی است تا دیگر کسی نگران تغییر احتاقتصادی رویه ها به واسطه تغییر مقامات دولتی نباشد.

وی یادآور شد: کشور برای تحقق جهش فراوری، حداقل 700 تا 1000 هزار میلیارد تومان در سال احتیاج به سرمایه گذاری دارد و جذب سرمایه گذاری خارجی نیز می تواند در این زمینه نقش آفرین باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه، عملکرد ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استانهای وزارت اقتصاد در جلب سرمایه گذاری خارجی را از ملاک های مهم ارزیابی مدیران کل این ادارات مطرح نمود و گفت: هر استانی که رتبه بالاتری را به دست آورد مورد تشویق قرار خواهد گرفت و یکی از بهترین گزینه ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی در استانها، استفاده از ویژگی های منطقه ای است.

دژپسند با اشاره به توسعه سامانه های الکترونیکی سرمایه گذاری خارجی در استانها، خواهان همکاری بیشتر مدیران کل و مقامات استانی جهت جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی شد. لازم به ذکر است در دویست وچهل و پنجمین نشست هیات سرمایه گذاری خارجی 68 طرح سرمایه گذاری خارجی با ارزشی معادل یک میلیارد و 400 میلیون دلار به تصویب رسید.

بر اساس این گزارش، این طرح ها که از سوی اتباع 15 کشور دنیا ارائه شده است، شامل شامل 42 طرح سرمایه گذاری خارجی جدید و 23 مورد مرتبط با تغییرات طرح های سرمایه گذاری خارجی و انتقالات ارزی سرمایه گذاران و همچنین 3 مورد افزایش سرمایه گذاری است. شایان ذکر است که این طرح های سرمایه گذاری در 18 استان کشور اجرا می شوند.

به گزارش ایبنا ، از دیگر مصوبات این نشست می توان به افزایش سرمایه گذاری، اصلاح مجوز سرمایه گذاری خارجی، تمدید مجوز سرمایه گذاری خارجی با بازپرداخت اقساط تسهیلات اقتصادی و انتقال سود سهام سرمایه گذاران خارجی اشاره نمود.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "احتیاج کشور به سرمایه گذاری 700 تا 1000 هزار میلیاردی در سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج کشور به سرمایه گذاری 700 تا 1000 هزار میلیاردی در سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید