عباس عبدی: امیرانتظام من را با کس دیگری اشتباه گرفته است

به گزارش وبلاگ کت جادویی، در تاریخ 17 آبان 1399 گفت وگویی با الهه میزانی درباره فراز و فرود های حیات سیاسی عباس امیرانتظام منتشر شد که در بخشی از آن گفتگو به نقل از میزانی روایتی از امیرانتظام درباره عباس عبدی ذکر شد؛ این در حالی است که عبدی پیش تر درباره ادعای امیرانتظام در گفت وگویی که در مقدمه کتاب آن سوی اتهام (خاطرات عباس امیرانتظام) هم چاپ شده، به صورت مبسوط درباره ادعای مطروحه پاسخ داده است.

عباس عبدی: امیرانتظام من را با کس دیگری اشتباه گرفته است

شرق در ادامه نوشت: در این مجال پاسخ منتشر شده عبدی در مقدمه جلد نخست کتاب خاطرات امیرانتظام در اینجا عینا آورده می شود. شایان ذکر است که پس از پاسخ عبدی در سال 81 هیچ پاسخ متقابلی داده نشد.

آقاى امیرانتظام در جلد اول خاطرات خود در برخى موارد نام شما را آورده و سعى کرده تصویرى کینه جویانه از شما نشان دهد، واقعیت ماجرا چیست؟

بنده تا به امروز آقاى امیرانتظام را جز از طریق تلویزیون ندیده ام.

می خواهید بگویید که آقاى امیرانتظام به طور کلى دروغ گفته است؟

وى برخى موارد را اشتباه کرده که دلیل آن را خواهم گفت و در برخى موارد نیز به کلى خلاف واقع گفته است که خلاف بودن آن ها به سهولت قابل اثبات است.

من پس از اطلاع از این ادعا، احتمال دادم که امیرانتظام مرا با کس دیگرى اشتباه گرفته است، همان طور که می دانید وى در پاورقى کتاب (صفحه 72 چاپ دوم) می نویسد که بعد ها دانستم که نام کامل او عباس عبدى است و این ادعا در متن نیست، علت هم روشن است، زیرا دانشجویان همیشه یکدیگر را با اسم کوچک صدا می کردند و آن زمان وى نمی توانسته از نام خانوادگى مطلع باشد و در سال هاى اخیر، چون اسم من مشهور بود، وى براى آرام کردن خود از آنچه که فکر می کرد، علیه او بی عدالتى شده نام مرا به عنوان آن عباس اضافه می کند.

با صحبتى که با چند تن از دوستان داشتم، فکر می کردم که یکى از دانشجویان به نام عباس زریباف با وى تماس داشته است ولى بعدا متوجه شدم که یکى از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتى نگهبان وى بوده است و از آنجا که در آن زمان یکى از گروگان ها قصد خودکشى داشت، دستور داده بودند که بیش از معمول از امیرانتظام مراقبت نمایند به همین دلیل تمامى حرکاتش را تحت کنترل داشتند، به علاوه به دستور دادستانى موظف بوده اند که از مفاد مکالمات تلفنی اش مطلع باشند و اصولا آمدن امیرانتظام به آن ساختمان براى این بود که در محیط زندان نباشد و این براى احترام گذاشتن به وى بوده است، درحالی که اگر او را به زندان می بردند همان طور که در ادامه خاطراتش می نویسد، محیط ناخوشایندى بود.

به علاوه آقاى امیرانتظام هم به دانشجویان نگهبان پرخاش می کرده و آن ها هم متقابلا لفظ جاسوس را برایش به کار می برده اند. در هر صورت ظاهرا بهتر بود از ابتدا او را به اوین منتقل می کردند. در مجموع، چون امیرانتظام نام فامیل آن فرد را نمی دانست، امروز فامیلى عبدى را که می شناسد به آن اضافه کرده است.

به علاوه بنده در آن زمان (دى 58) بیشتر در شهرستان ها و مکان هاى دیگر از طرف دانشجویان سخنرانى می کردم و اصولا در واحد اسناد و مسائل مرتبط با آن نبودم ضمن آنکه کار من نگهبانى از افراد نبود؛ بنابراین اگر حسن ظن داشته باشیم می توان گفت که وى در این مورد اشتباه کرده است، اما یک مورد دیگر وجود دارد که صریحا خلاف واقع گفته است. وى در صفحه 74 (خاطرات 5 دى ماه 58) می گوید که امروز روزنامه ها مصاحبه افشاگرانه دیشب دانشجویان خط امام (عباس عبدى، ابراهیم اصغرزاده) در رادیو و تلویزیون را چاپ کرده بودند.

گذشته از اینکه من در آن تاریخ در سفارت نبودم اصولا تمام کسانى که آن مصاحبه را دیده اند می دانند که ابراهیم و رحیم (از شوراى مرکزى دانشجویان) در این مصاحبه شرکت داشتند و من هیچ گاه در مصاحبه هاى تلویزیونى دانشجویان شرکت نداشته ام. فیلم مصاحبه و عکس هاى آن موجود است.

همچنین آقاى امیرانتظام زحمت پاسخ به این سؤال را به خود نداده اند که چطور می شود دانشجو از یک طرف محافظ وى باشد و از سوى دیگر در بالاترین سطح دانشجویان اقدام به مصاحبه افشاگرانه کند؟ اشتباه دیگرى که امیرانتظام می نمایند و نشان از نوعى کینه توزى است، این است که در صفحه 114 فرد دیگرى را به نام حسن عباسى معرفى می کند و مدعى می شود که نام مستعار بنده است.

در حالی که اولا دانشجویان نام مستعار نداشتند، ثانیا براى کسى که اسمش عباس و نزد امیرانتظام شناخته شده بود، چگونه می توان نام مستعار دیگرى انتخاب کرد؟ به علاوه تا آنجا که من شنیده ام آن اسم حقیقى و غیرمستعار است؛ بنابراین واضح است که مجموعه ادعاهاى آقاى امیرانتظام از همین اعتبار برخوردار است.

با این اوصاف چرا شما شکایت نمی کنید؟

به چند دلیل، یکى اینکه بنده قبول ندارم که به مراجع رسیدگی نماینده فعلى مراجعه کنم. دیگر اینکه به نظر من آقاى امیرانتظام بیش از آنچه حقش بود در زندان مانده و الان هم در شرایط روحى مناسبى به سر نمی برد. با توجه به این نکات مجازات کردن وى به دلیل شکایت بنده ناجوانمردانه است. نکته دیگر این است که به دلیل ناملایماتى که متحمل شده طبیعى است که علیه عده اى فریاد بکشد، به هردلیل مرا هم در میان آنان قرار داده و از همه مهم تر اینکه آن ادعا ها را وقتى به طریق غیرقضائى جواب بدهیم، اثرگذارى بیشترى دارد.

در مجموع فکر می کنید نسبت به اتهامات وى چه قضاوتى وجود داشته باشد؟

به نظر من آقاى امیرانتظام اول باید بکوشد دوستان سابقش را قانع کند. چند سال قبل در میزگردى با حضور یکى از رهبران نهضت آزادى در اردوى دانشجویان پلی تکنیک حضور داشتم، که تمامى مطالب آن در روزنامه آریا چاپ شد، وى در برابر این پرسش که چرا امیرانتظام در دولت موقت بود با ذکر اینکه کشمیرى (همان کسى که انفجار نخست وزیرى را انجام داد) هم در دولت رجایى و باهنر نفوذ کرده بود به سؤال نماینده جواب داد، و با این حرف خود به طور روشن میان آن دو نفر از حیث مورد نظر تشابه برقرار کرد که خانم امیرانتظام هم خیلى عصبانى شد و واکنش نشان داد.

شما می دانید که این روز ها هر کس می رود زندان محبوب می شود، ولى آقاى امیرانتظام باید بگوید که چرا حتى دوستانش او را طرد کرده اند. به نظر من پاسخ روشن است، آقاى امیرانتظام به جاى آنکه وارد محتواى اسناد شود، آن ها را ساخته و پرداخته سیا براى خراب کردن خودش می داند؛ به عبارت دیگر به طور صریح معتقد است که مفاد آن اسناد خیلى بد و زشت است ولى براى دفاع از خویش می گوید که آن ها را سیا براى خراب کردن وى ساخته است که این ادعا از طرف هیچ آدم حتى متوسطى هم قابل بحث نیست و فکر هم نمی کنم که این ادعا را جدى مطرح کند، مگر آقاى امیرانتظام چه هیزم ترى به آمریکایی ها فروخته بود که بخواهند خرابش نمایند؟

منبع: فرارو

به "عباس عبدی: امیرانتظام من را با کس دیگری اشتباه گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عباس عبدی: امیرانتظام من را با کس دیگری اشتباه گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید