برگزاری تورهای واکسن کرونا نه عرف است نه مجاز، نه مرزی باز است نه واکسنی در کار

به گزارش وبلاگ کت جادویی، درحالی که این روزها اخبار کشف واکسن کرونا داغ شده است، برگزاری تورهایی که وعده واکسیناسیون کرونا می دهند نیز داغ شده درحالی که هنوز نه تنها تایید نهایی واکسن کرونا زیر سئوال است بلکه بازگشایی مرزها و برگزاری تورهای گردشگری نیز در هاله ابهام قرار دارند.

برگزاری تورهای واکسن کرونا نه عرف است نه مجاز، نه مرزی باز است نه واکسنی در کار

ایلنا: این روزها با جدی شدن تایید واکسن کرونا توسط مراجع مختلف بین المللی و نگرانی هایی که ایرانی ها درخصوص عدم دسترسی به این واکسن دارند، بازار شایعات و دلال ها نیز گرم شده است. این بازار به حوزه گردشگری نیز رسیده و بعضی از فعالان گردشگری درصدد تعریف تورهای ویژه تزریق واکسن کرونا که در کشورهای همسایه در دسترس و قابل انجام است، برآمده اند.

هرچند در اوایل امر بعضی این تبلیغات را شایعه و کلاهبرداری عنوان کردند و گفتند که تبلیغات برای تور واکسن کرونا نامعتبر است اما قطعا افرادی هستند که در دفاتر خدمات مسافرتی به فکر برگزاری چنین تورها و تعریف تور تزریق واکسن کرونا باشند. اما آیا تا به امروز طی نیم قرن اخیر که گردشگری توسعه قابل توجهی در جهان داشته، با برگزاری چنین تورهایی چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان روبه رو شده ایم. آیا برگزاری چنین تورهایی که به نوعی می تواند سوءاستفاده از اعتماد و سلامت عموم جامعه را نیز به همراه داشته باشد، عرف است؟

ولی تیموری (معاون گردشگری وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) در پاسخ به سوالی که از او پرسیده شده بود نظرتان در مورد تورهای واکسن چیست، گفت: اول اجازه دهید واکسن قطعی پیدا گردد، مورد تایید وزارت بهداشت قرار بگیرد بعد مرزها باز گردد و رفت و آمد شروع گردد آن وقت تور بگذارید.

مسیح الله صفا، یکی آژانس داران پیشکسوت که سال هاست در حوزه گردشگری فعالیت می نماید، در پاسخ به این سئوال که آیا طی سال های فعالیت خود به مواردی برخورد نموده که منجر به تعریف و برگزاری تورهایی گردد که با اپیدمی یک بیماری شکل گرفته باشند، گفت: برگزاری چنین تورهایی وجاهت قانونی ندارد. هرچند ممکن است بعضی از افراد در خفا وعده و وعیدهایی بدهند اما تا جایی که من اطلاع دارم تور گردشگری به منظور تزریق واکسن کرونا نه تنها در ترکیه بلکه در هیچیک از کشورهای همسایه وجود ندارد که ایران هم بتواند چنین توری را تعریف کند.

او درخصوص برگزاری تورهای اینچنینی در سطح بین الملل نیز گفت: دفاتر خدمات مسافرتی درعرصه بین الملل درصدد برگزاری چنین تورهایی برنمی آیند و وجاهت قانونی نیز ندارد و تا به امروز چنین تورهایی به صورت علنی برگزار نشده است.

صفا همچنین به این مهم اشاره داشت: در گذشته چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب به یاد ندارم که تور اختصاصی برای درمان یک بیماری اپیدمی خاص و واکسیناسیون آن برگزار شده باشد. اکنون نیز گویی باتوجه به شرایطی که شیوع ویروس کرونا بوجود آورده، دلال ها در حال سوءاستفاده از مردم هستند و عده ای هم افراد پولدار بی تفکر هستند که گول این افراد را می خورند. اساسا عرف نیست چه تور گردشگری برای واکسیناسون چه در حوزه کرونا و چه سایر حوزه ها برگزار گردد.

به گفته او، البته آژانس داران می توانند در لقای برگزاری تورهای گردشگری گزینه ای هم برای برخورداری مسافران علاقه مند به واکسیناسون برآیند که البته این مهم هم باید از سوی کشور مقصد تایید گردد اما این مهم نباید به صورت الزام و در قالب تعریف توری خاص باشد و سبب افزایش بی رویه قیمت تور گردد بلکه می تواند یک گزینه انتخابی باشد و در صورت انتخاب از سوی مسافر، در قالب پرداخت جداگانه محاسبه گردد. نباید فراموش کرد که درحال حاضر تور گردشگری برای واکسیناسیون کرونا تعریف نشده است.

منبع: توریسم آنلاین

به "برگزاری تورهای واکسن کرونا نه عرف است نه مجاز، نه مرزی باز است نه واکسنی در کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری تورهای واکسن کرونا نه عرف است نه مجاز، نه مرزی باز است نه واکسنی در کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید