گوشی های اندرویدی به شبکه شناسایی زلزله تبدیل می شوند

به گزارش وبلاگ کت جادویی، گوگل سرگرم طراحی قابلیت تشخیص زلزله در گوشیهای هوشمند اندرویدی در سراسر دنیا است که می تواند به کاربران ثانیه های قبل از زمین لرزه هشدار دهد.

گوشی های اندرویدی به شبکه شناسایی زلزله تبدیل می شوند

به گزارش وبلاگ کت جادویی، کشورهایی مانند ژاپن، مکزیک و ایالت کالیفرنیای آمریکا از حسگرهای زمینی برای هشدار استفاده می نمایند تا شمار مصدومان را کاهش داده و به مردم فرصت دهند پیش از آغاز زلزله، از کانون زمین لرزه دور شوند.

اگر رویکرد گوگل برای تشخیص و شناسایی زلزله معلوم گردد که موثر است، افراد بیشتری می توانند هشدار زلزله را دریافت نمایند از جمله مردم اندونزی و کشورهای در حال توسعه دیگری که حسگرهای سنتی اندکی دارند.

کارشناسان لرزه شناسی که به گوگل مشاوره دادند، اظهار نموده اند که تبدیل تلفنهای هوشمند به لرزه نگارهای کوچک به منزله پیشرفت بزرگی خواهد بود اگرچه با توجه به این که این قابلیت همچنان در دست بهبود است و به الگوریتمهای یک شرکت خصوصی برای ایمنی عمومی تکیه دارد، هشدارهای نادرست غیرقابل اجتناب هستند. بیش از 2.5 میلیارد دستگاه شامل بعضی از تبلتها مبتنی بر سیستم عامل اندروید هستند.

ریچارد الن، مدیر لابراتور زلزله شناسی دانشگاه برکلی کالیفرنیا در این باره گفت: ما در جهت ارسال هشدارهای زلزله به هر جایی که تلفنهای هوشمند باشند، هستیم.

به گفته یک مهندس نرم افزار گوگل، برنامه گوگل از دل کار یک هفته ای در چهار سال و نیم قبل برای تست تشخیص تصادف خودرو، زمین لرزه و طوفانها توسط شتاب سنجهای گوشیها به دنیا آمد.

شتاب سنجها حسگرهایی هستند که جهت و نیروی حرکت را می سنجند و عمدتا برای تشخیص این که کاربر گوشی را در جهت افقی یا عمودی نگه داشته است، مورد استفاده قرار می گیرند.

گوگل به آنالیز عملکرد شتاب سنجها در زمان زلزله پرداخت و دریافت آنها می توانند به کاربران حداکثر یک دقیقه قبل از آغاز زلزله هشدار دهند.

تلفنهای اندرویدی می توانند زلزله را از ارتعاشات ناشی از طوفان یا افتادن گوشی در هنگام شارژ تشخیص دهند و برای اشتراک اطلاعات با گوگل اجازه کاربر را دریافت می نمایند.

اگر گوشیها زلزله را تشخیص دهند، مکان شهر را به گوگل ارسال می نمایند و این شرکت با چند صد گزارشی که دریافت می نماید می تواند مرکز زلزله را تعیین نموده و شدت آن را برآورد کند.

با این حال این سیستم در مناطقی شامل چین که نرم افزار سرویس Play گوگل مسدود شده است، کار نمی نماید.

گوگل انتظار دارد نخستین هشدارها بر مبنای اطلاعات شتاب سنجها را در سال آینده ارسال کند. همچنین میخواهد این هشدارها را به رایگان در اختیار شرکتهایی قرار دهد که می خواهند آسانسورها، خطوط گاز و سایر سیستمهایشان را پیش از آغاز زمین لرزه غیرفعال نمایند.

بر اساس گزارش رویترز، گوگل برای امتحان قابلیت هشدار در کالیفرنیا از اطلاعات لرزه نگاری دولتی سنتی استفاده می نماید تا به کاربران اندروید هشدار دهد.

این هشدارها برای زلزله هایی با شدت 4.5 ریشتر به بالا ارسال خواهند شد و برای دریافت آنها نیازی به دانلود برنامه نیست.

برنامه MyShake که سال گذشته از سوی لابراتوار برکلی برای دادن هشدارهای زلزله در کالیفرنیا عرضه شد، یک میلیون بار دانلود شده است.

گوگل هنوز درباره این طرح با اپل که نیمی از بازار تلفن هوشمند در کشورهایی شامل آمریکا را در اختیار دارد، مذاکره ننموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گوشی های اندرویدی به شبکه شناسایی زلزله تبدیل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوشی های اندرویدی به شبکه شناسایی زلزله تبدیل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید