استحصال 2 میلیون لیتر عرق گیاه بادرشبو در آذربایجان غربی

به گزارش وبلاگ کت جادویی، خبرنگاران/آذربایجان غربی معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از افزایش سه برابری سطح زیر کشت بادرشبو در استان خبرداد.

استحصال 2 میلیون لیتر عرق گیاه بادرشبو در آذربایجان غربی

اکبر کرامتی در گفت و گو با وبلاگ کت جادویی اضافه نمود: سال جاری 265هکتار از اراضی استان زیر کشت بادرشبو رفته که نسبت به سال گذشته در حدود سه برابر افزایش یافته است و برآورد می گردد از این اراضی 4140 تن پیکره رویشی فراوری و به بازار عرضه گردد.

کرامتی اظهار کرد: ارومیه ، خوی ،سلماس و میاندوآب جزو شهرهایی هستند که کشت عمده این محصول در آنها انجام می گردد.

وی ادامه داد: تعداد پنج واحد فراوری عرقیات گیاهی جهت عرقگیری از محصول بادرشبو کشت شده در سطح استان فعالیت دارند و عرق استحصالی جهت مصرف در تهیه شربت ، نقل در داخل استان و مازاد آن به خارج از استان صادر می گردد.

کرامتی با بیان اینکه از این میزان فراوری بیش از دو میلیون لیتر عرق استحصال می گردد، تاکید نمود: بخشی از محصول فراوریی برای تهیه عرقیات و برای مصارف صنعتی توسط کارخانه های استحصال عرقیات به مصرف رسیده و بخشی دیگر نیز به صورت سنتی و در کارگاه های کوچک عرق گیری یا در منازل مورد استفاده قرار می گیرد.

وی گفت: همزمان با فرا رسیدن مرداد ماه استحصال گیاه بادرشبو در آذربایجان غربی شروع می گردد و تا اواخر شهریور ماه ادامه می یابد.

کرامتی همچنین تاکید نمود: کار خشک کردن سرشاخه های گلدار این محصول برای ایجاد تنوع و افزایش زمان عرضه محصول برای تهیه دمنوش در دستور کار مدیریت باغبانی و مجری طرح گیاهان دارویی استان قرار گرفته است. بطوری که با خشک کردن سرشاخه در سایه می توان در طول سال از این محصول ارزشمند استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استحصال 2 میلیون لیتر عرق گیاه بادرشبو در آذربایجان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استحصال 2 میلیون لیتر عرق گیاه بادرشبو در آذربایجان غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید