آیا کاشت کاهو در گلدان امکان پذیر است؟

به گزارش وبلاگ کت جادویی، پاییز و زمستان بهترین فصلها برای کاشت کاهو در گلدان است. برای کاشت کاهو در گلدان شما نیاز به گلدان مناسب، خاک هوموسی و بذر کاهو دارید. در طول دوره رشد کاهو لازم است خاک همواره مرطوب نگه داشته شود.

آیا کاشت کاهو در گلدان امکان پذیر است؟

اگر شماهم علاقه مند به باغبانی هستید و تمایل دارید سبزیجات مورد نیاز روزانه خود راپرورش داده و محصول تولیدی خود را مصرف کنید، با ما همراه شوید. در این مطلب ازوبلاگ کت جادویی نحوه کاشت کاهو در گلدان، زمان برداشت محصول، وسایل و امکانات مورد نیازآورده شده است.

نحوهکاشت کاهو در گلدان

دوره رشدکاهو از بذر تا برداشت محصول 30تا 90روز بسته به شرایط محیطیمتفاوت است. همچنین شما میتوانید برای اینکه در فصل سرد هم کاهو داشته باشید در اواخرفصل تابستان یا پائیز دوباره بذرافشانی این گیاه را داشته باشید.

بهترینزمان برای کاشت کاهو اوایل بهار است. برای اینکه بازدهی محصول شما بالا رود بایستیبذر افشانی را هر دوهفته یکبار انجام دهید. مراحل کاشت کاهو در گلدان به شرح زیرمیباشد:

  1. گلدانمناسب برای کاشت کاهو را انتخاب کنید. گلدان های زیادی با اندازه ها و مواد مختلفوجود دارند. به طور کلی برای کاشت کاهو در گلدان، یک گلدان یک گالنی با قطر 15سانتیمتر مناسب است. گلدان های رسی ارزان هستند اما خاک رس متخلخل است و به سرعتدر حرارت خشک می شود. پلاستیک نیز نسبتا خشک است و در طول زمان ممکن است شکستهشود. گلدان های گلی با لعاب شیشه ای یکی از بهترین انتخاب ها برای کاشت کاهو است زیرابه سرعت خشک نمی شوند و در سایزهای مختلفی هم وجود دارند.
  2. بذرهایکاهو را در عمق 1 تا 3 سانتیمتری خاک بکارید. البته میتوانید بذرها را روی سطح خاکبپاشید و بعد به آرامی لایه نازکی از خاک را روی بذر بریزید.
  3. فاصلهمیان بذرهای کاهوی برگ باید حدود 7 تا 8 سانتی متر باشد وبرای کاهوی معمولی و کاهو کله گرد باید حداقل 15 تا 20سانتی متر میان بذرها فاصله باشد. کاهوی چینی نیز بیشترین فاصله را نیاز دارد وباید میان بذرهای آن حداقل 30 سانتی متر فاصله باشد. رعایت فاصله مناسببرای کاشت کاهو برای رشد و تغذیه بهتر گیاه لازم است.
  4. البتهبرای کاشت کاهو در گلدان شما میتوانید تعدادی بذر را با فاصله 2 تا 3 سانتیمتر دریک گلدان بریزید و زمانی که کاهوها به 5 سانتی متر رسیدند، آن ها را با فاصله 8 تا10 سانتیمتر از هم تنک کنید و کاهوهایی را که از خاک بیرون آورده اید را در یکگلدان دیگر بکارید یا آنها را مصرف کنید.
  5. توجهداشته باشید در طول دوره رشد کاهو لازم است خاک همواره مرطوب نگه داشته شود. جالباست بدانید خاک خشک باعث می شود کاهو تلخ مزه شود، همچنینباید دقت کنید خاک حالت غرقابی نشود و فقط باید آن را مرطوب کرد.
  6. کاهواصولا دچار بیماری یا آفت نمی شود و اگر آفت بگیرد نیز خیلی مهم نیست. بنابراینبرای داشتن یک محصول سالم از سمپاشی گیاه پرهیز کنید.
  7. برایبرداشت کاهو بهتر است این کار را صبح زود انجام دهید و برگهارا با فاصله 3 تا 5 سانتیمتری از سطح خاک قطع کنید .اگر تمایل دارید کله کاهو را کامل و درسته برداشت کنید نیز بهتراست از فاصله 1.5 سانتی متری ازریشه این کار را انجام دهید. این باعث می شود تا ریشه باقیمانده دوباره جوانه بزندو دوباره پس از مدتی کاهو داشته باشید .

شرایطمحیطی مناسب برای کاشت کاهو

خاک: مناسبترین خاکبرای کاشت کاهو در گلدان خاک لیمونی سبک با هوموس و مواد آلی بالا است. برای کاشتکاهو باید از یک خاک با زهکشی خوب باید استفاده کرد .

آبیاری: نیاز آبی کاهوبالا است و در طول دوره رشد خاک باید مرطوب باشد. دقت کنید که خاک حالت غرقابی پیدا نکند و آب اضافیبه راحتی از گلدان خارج شود. همچنین در موقع آبیاری دقت کنید برگ کاهو خیس نشود تااحتمال بیماری و قارچ کمتر شود.

دما:درجه حرارت مناسب برای کاشت بذر کاهو دمای 25 تا 30 درجه سانتی گراد است. در ایندما بذرها بعد از گذشت 2 تا 3 روز جوانه خواهند زد. گیاه کاهو در هوای خنک بهتررشد می کند. بهترین دما برای رشد کاهو 16 تا 18 درجه سانتی گراد است، پس بهتر استکاهو را در فصل خنک کشت کنید.

نور:کاهو را در مکانی آفتابگیر و دارای نور کافی کشت کنید.

آفات وبیماری ها: شتهها و آفتهای مضر این گیاه، لیسه یا شفیره حشرات،حلزون، کپک و قارچ هستند که موجب از بین رفتن کاهو می شوند که با انواع سمومشیمیایی می توان با آن ها مبارزه کرد .

دوره رشدکاهو در گلدان کوتاهتر از فضای باز است و بنابراین شما در حدود یک ماه بعدمیتوانید کاهوی پرورش یافته خود را برداشت کنید.

گروه گیاهان وبلاگ کت جادویی

منبع: ستاره

به "آیا کاشت کاهو در گلدان امکان پذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کاشت کاهو در گلدان امکان پذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید