آیا بورس بر می شود؟

به گزارش وبلاگ کت جادویی، خبرنگاران- پیشنگری بورس موضوعی است که علاوه بر مزیت، معایبی هم برای معامله گران بازار سهام ایجاد نموده است. از انتخابات امریکا گرفته تا زمزمه هایی که درخصوص افزایش احتمالی نرخ بهره به گوش می رسد همگی در کنار سیاست های بعضا نادرست قانون گذار موجب کاهش روز به روز شاخص های کل سهام در کشور شده اند.

آیا بورس بر می شود؟

به گزارش وبلاگ کت جادویی، دیروز شاخص بورس تهران با کاهش حدود52هزار واحدی (معادل 4/ 3 درصد) همراه شد که این مهم سومین عقب نشینی بورس به کمتر از مرز 5/ 1 میلیون واحد را سبب شد. آنالیز ها نشان می دهد کف جدید شاخص کل که در رقم یک میلیون و 462 هزار واحدی قرار گرفته است، در واقع کمترین سطح از 4 تیرماه به مدت 79 روز کاری تا به امروز بوده است. در معاملات روزگذشته بورس تهران 20 نماد به ارزش 190 میلیارد تومان در صف خرید و 274 نماد به ارزش 6731 میلیارد تومان در صف فروش قرار دریافتد. در فرابورس نیز 11 نماد به ارزش 194 میلیارد تومان در صف خرید و 109 نماد به ارزش 1226 میلیارد تومان در صف فروش حضور داشتند.

به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه در کوتاه مدت با ارائه گزارش های 6 ماهه و برآورده شدن انتظارات در خیلی از سهم ها بخشی از افت بازار جبران خواهد شد، اما سیاست های داخلی از جمله تصمیمات بانک مرکزی در معین نرخ سود سپرده بانکی نیز می تواند در جهت گیری نقدینگی تاثیر بسزایی داشته باشد. در دومین روز کاری هفته جاری ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ترتیب به رقم 2563 و 1082میلیارد تومان رسید. آنالیز آماری جریان معاملات از کاهش تحرکات حقیقی های بازار سهام حکایت دارد به طوری که دیروز 895 میلیارد تومان تغییر مالکیت سهامداران حقیقی به حقوقی رقم خورد. در این میان خالص تغییر مالکیت در فرابورس نیز به میزان 193 میلیارد تومان از سوی حقیقی ها به حقوقی های بازار دست به دست شد.

بورس بر می گردد

ایمان مقدسیان، کارشناس بازار سرمایه: در بازه های زمانی که بازار سهام در فرایند صعودی قرار داشت، بعضی از فعالان افزایش قیمت پی در پی سهام را با واقیعت ها سازگار نمی دانستند. با این حال فرایند افزایش شاخص های سهامی تداوم پیدا کرد تا جایی که با تغییر شرایط بازار با کاهش قیمتی سنگینی روبرو شد. با فرض ریزش 20 تا 25 درصدی نرخ نیما در آینده خیلی از سهم ها اکنون ازP/ E 6 و 7 مرتبه (گروه های فلزات و پتروشیمی) برخوردارند. در صورتی که نگرانی پیرامون انتخابات امریکا وجود داشته باشد که با پیروزی بایدن نرخ دلار در فرایندی کاهشی قرار گیرد، باید تاکید نمود که این موضوع به اندازه کافی در بازار سهام پیش خور شده است. در این میان هر چند خبری از منابع معتبر و رسمی درخصوص افزایش نرخ بهره به گوش نمی رسد، اما این اتفاق در صورت تحقق می تواند بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد.

نرخ بهره بالا همان طور که در گذشته تجربه شد باعث افزایش هزینه پول می گردد، از طرفی هزینه تمام شده پول برای افرادی که قصد دریافت وام بانکی دارند نیز با افزایش چشمگیری همراه خواهد شد. با این حال تکرار اتفاقاتی که از سال 1392 تا 1396 در پی افزایش نرخ بهره افتاد می تواند مسائل بیشتری را در بازار مالی کشور ایجاد کند. چرا که نرخ بهره بالا علاوه بر ایجاد رکود، مسائلی هم سر راه بانک ها قرار می دهد. فارغ از موارد مذکور بازار سهام در ماه های گذشته اصلاح جدی قیمتی را تجربه کرد در حالی که بازارهای موازی اعم از (دلار، طلا، مسکن و خودرو) طی دو ماه گذشته با افزایش قیمت همراه بودند. در صورتی که نرخ دلار برای آینده اصلاحاتی را پیش رو داشته باشد یا نرخ بهره با افزایش روبرو گردد بازار سهام به عنوان بازاری که اصلاح قیمتی خود را انجام داده است، نگرانی در این خصوص نخواهد داشت.

شاخص بورس با دلار 21 هزار تومانی در سقف 2 میلیون و 100 هزار واحدی قرار داشت اکنون با سقف یک میلیون و 400 هزار واحدی مشاهده می گردد که یک سوم راستا صعودی خود را به عقب بازگشته است. نرخ دلار نیز در این مدت 50 درصد با افزایش همراه شد که اصلاح بورس به وضوح خود را در چنین شرایطی نمایان می نماید.

اکنون قیمت سهام شرکت ها در ارقام پایین و P/ E شرکت ها به شدت اصلاح شده اند. در صورت افت بیشتر نماگرهای بورسی می توان به بیش واکنشی بورس اذعان کرد. با انتخاب هر کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری امریکا بورس به فرایند صعودی بازمی گردد، چرا که پیش از انتخابات فرآیند اصلاح در جریان معاملاتی بازار سرمایه انجام شده است. دربازه زمانی بلندمدت (آذر و دی) بودجه سال 1400 ارائه خواهد شد، اینکه برای دلار چه نرخی در نظر گرفته می گردد نیز از نکات مهم برای بازار سهام خواهد بود. از طرفی چگونگی جبران کسری بودجه تا سرانجام سال نیز دیگر موضوع قابل اهمیت در فضای مالی کشور است. موضوع سهام عدالت که احتمالا 30 درصد دیگر آن در بهمن ماه آزادسازی می گردد نیز دیگر موضوع اثرگذار در جریان معاملاتی بازار سهام است.

بورس و اقتصاد ملی

علیرضا تاجبر، تحلیلگر بازارسرمایه: مشکل اصلی بازار سرمایه بازگشت اعتماد سرمایه گذاران است. طی یک ماه گذشته در مقاطعی شاهد بازگشت اعتماد در حد جزئی بودیم اما اقداماتی سهوی یا عمدی در حال اجرا است که به اعتماد سهامداران خدشه وارد می نماید. به اعتقاد بنده تا زمانی که اعتماد بازنگردد، هیچ گونه حمایت مالی و زبانی جواب نخواهد داد حتی اگر عالی ترین مقامات دولتی هم با چند صد میلیارد تومان نقدینگی از بازار حمایت نمایند. بازیگران بازار سهام کشور طی 6 ماه اخیر از سهامدار حقوقی به حقیقی تغییر پیدا کرد و در واقع اعتماد حقیقی هایی که از بازار سلب شد تا زمانی که بازنگردد، شاخص های سهامی به فرایند صعودی معقول و متداومی بر نمی گردند.

اخبار های ضد و نقیضی که به گوش می رسد، تصمیمات شبانه درخصوص سازوکار بازار و محدود کردن معامله گران در معاملات روزانه، رفتار دولتی وزارت صمت برای شرکت هایی که خصوصی شده اند به گونه ای که در نرخ فرآورده های آنها قیمت گذاری دستوری صورت می گیرد. در بعضی از صنایع افزایش نرخ به راحتی و در صنایع دیگری که بورسی شده و به طور خصوصی مورد محاسبه قرار می گیرند با صورت جلسه ای پنج نفره روی نرخ ها دخالت مستقیم می نمایند. این رفتار با ذات بورس مغایرت شدیدی دارد.

افزایش نرخ بهره دیگر موضوعی است که تاثیر ملموسی در بازار سهام خواهد داشت. با افزایش نرخ سود سپرده بانکی یقینا بازار سهام جذابیت گذشته را برای قشر سرمایه گذار ندارد. در این شرایط افراد با در نظر دریافت ریسک، غالبا ترجیح می دهند وارد جریان معاملاتی سهام نشوند. بنابراین در چنین شرایطی سرمایه گذاران حتی با وجود اینکه تورم بالاتر از نرخ بهره قرار گرفته است بدون ریسک، نقدینگی خود را به صورت سپرده در بانک ها نگهداری خواهند کرد. سهام عدالت هم در جای خود می توانست یکی از بهترین فرصت ها برای بازار سرمایه کشور در نظر گرفته گردد، منتها این فرصت به تهدیدی برای بازار سرمایه تبدیل شد.

بلوک های مدیریتی بسیار جذابی در سهام عدالت وجود دارد. در صورتی که با تدبیر، سهام عدالت در بازار سهام مورد عرضه قرار می گرفت سهم های خرد سرمایه گذاران تجمیع و در قالب یک بلوک مدیریتی با قیمتی بیش از قیمت تابلو به عنوان کرسی مدیریتی آگهی می شد، با این اتفاق افرادی که سهامدار سهام عدالت بودند حاصل سال ها سهامداری خود را دریافت می کردند و در نقطه مقابل سهام را شخصی خریداری می کرد که مدیریت شرکت را به نحو شایسته تری انجام دهد.

متاسفانه با خرد کردن این سهم ها در بازار با استراتژی خرید در بازار دوم و فروش طی روزهای بعد در بازار اول، سهام عدالت به یک تهدید مبدل شد. این در حالی است که با کمی تدبیر سهام عدالت می توانست به یک فرصت در جریان معاملاتی بورس تبدیل گردد. اکنون در شرایط حساسی قرار داریم. از یک سو انتخابات امریکا را پیش رو خواهیم داشت و از سویی دیگر امکان تورم انفجاری نیز وجود دارد، به هر حال پول خارج شده از بازار سهام به سمت هر بازاری تغییر راستا دهد یقینا تورم جدی ایجاد خواهد نمود. درحال حاضر باید با تدبیر بیشتری به بازار سرمایه نگاه کرد اما متاسفانه نه تنها تدبیر و همبستگی مشاهده نمی گردد بلکه فقط حرف های ضد و نقیض به گوش می رسد. در این بین رفتار و گفتار متولیان بازار با یکدیگر همخوانی ندارند و تصمیمات بدی برای بازار سرمایه گرفته می گردد.

به هر حال مهم تر از میزان افت، حجم معاملات در بازار سهام است. دیروز حجم معاملات کمتر از 4هزار میلیارد تومان بود که این رقم در جای خود سیگنال بسیار بدی را به معامله گران ارسال کرد زمانی که حجم معاملات با کاهش همراه می گردد به این معنی است که نقدشوندگی بازار تحت تاثیر قرار گرفته است و در این شرایط احتمال ریزش بیشتر نیز وجود خواهد داشت. از طرفی شیطنت هایی هم در پیش گشایش بازار مشاهده می گردد به طوری که در ابتدای آغاز معاملات صف هایی در سمت عرضه با حجم هایی سنگین ایجاد می گردد که مدتی بعد سریعا این سفارشات حذف می شوند. این رفتار مشخصا تعمدی است. ناظر بازار بهتر و دقیق تر از هر شخصی چنین شرایطی را مشاهده می نماید. به اعتقاد بنده ناظر باید بدون تعارف با این گونه بازارسازی ها برخورد جدی داشته باشد. تا زمانی که ارزش روزانه معاملات بازار به رقمی بیش از 20 هزار میلیارد تومان بازنگردد و به نوعی در این حجم از معاملات تثبیت نگردد، شاخص های سهامی فرایندی معقول به خود نخواهند گرفت و فقط در همین فرایند فرسایشی تداوم پیدا می نمایند. در این بین سهامدار عمده ای که قصد حمایت دارد فقط به میزان حجم مبنا اقدام به فعالیت می نماید و مردم نیز شاهد آب شدن سرمایه خود خواهند بود. فارغ از موارد مذکور اگر به (اقتصاد ملی) فکر می کنیم، تنها راه چاره آن ورود نقدینگی به بازار سهام است. نقطه عطفی در اواسط آبان ماه پیش روی بازار سهام تحت عنوان انتخابات امریکا وجود دارد که تاثیر عملی و پررنگ مالی در بازار نخواهد داشت اما تاثیر روانی دارد.

در صورتی که عزمی برای برون رفت از معضلی که گریبانگیر مالی ملی است وجود دارد باید از اکنون تدابیر ویژه ای برای بعد از انتخابات امریکا اندیشیده گردد. سرمایه گذاری در بورس تنها گزینه ای است که منفعت مردم و اقتصاد ملی را در پی خواهد داشت.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: شفقنا اقتصادی

به "آیا بورس بر می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بورس بر می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید